Mateřská školka jako dřevostavba


Zdravé prostředí pro své děti si přeje bezesporu asi každý rodič. Ale babyboom minulých let se právě projevuje v obsazenosti mateřských školek. Kapacity leckde nestačí, na některé děti se ani nedostane. Štěstí mají ti rodiče, pro jejichž potomky se místa ve školkách najdou. Přesto bývá předškoláčků ve třídách maximum, vzájemně si předávají bacily a o to více nemocné jsou.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že tento stav vede na mnoha místech k tomu, že vznikají školky nové. Odpovídají současným požadavkům a jejich provozovatelé často staví právě do popředí zájmu zdravý životní styl. Tomu odpovídá i prostředí zmíněných školek. Jednou z nich je i soukromá školka v Říčanech u Prahy. Sídlí v moderní dřevostavbě, ve které se její provozovatelé snaží zajistit harmonické bezpečné a šťastné prostředí plné důvěry a pochopení pro individuální potřeby dětí.


Říčanská dřevostavba MŠ


O nastolení podobných principů usilují i pedagogové většiny předškolních zařízení, ovšem ne všechny objekty, kde ony školky sídlí, jim svým prostředím napomáhají. Panelákové pavilónové školky socialistické éry známé ze všech větších měst jsou toho důkazem. Říčanská dřevostavba Mateřské školky Landie je na první pohled zcela odlišná. Tvoří ji nosná roubená konstrukce dřevostavby z masivního borového dřeva, které je přiznané jak vně budov, tak na mnoha místech v interiéru. Ve třídě dřevěné stěny evokují příjemné venkovské prostředí, kde se přirozeně nabízí, že bude podáváno jídlo z ekologicky vyprodukovaných surovin. A tak tomu také často bývá.


Koncepce mateřské školky v Říčanech by se tedy mohla stát inspirací pro místa, kde narostl počet malých dětí. Výhodou dřevostaveb je především rychlost jejich výstavby, což umožňuje pohotově reagovat na vývoj demografické situace. Mateřská školka v podobě dřevostavby, případně domov pro seniory, jichž také přibývá, tak může být vhodnou investiční příležitostí jak pro místní samosprávy, tak pro soukromé investory. Navíc dřevostavby ze smrku, borovice či často využívaného cedru se dají realizovat také jako nízkoenergetické a zároveň jsou ekologické. Na jejich vybudování je totiž použito materiálů z obnovitelných zdrojů.