Dřevostavby Bartoš / Tesařská výroba dřevostaveb

Dřevostavby - Tesařská výroba

V průběhu dlouholetého působení firmy jsme se specializovali na tesařskou výrobu a zcela jsme upustili od běžné stavební činnosti. Tím jsme mohli investovat do drahých dřevoobráběcích strojů a naše pracoviště je nyní vybaveno nejmodernější technologií pro výrobu dřevostaveb.

Dřevostavby - technologie

Nabízíme tři druhy technologie dřevostaveb - roubené dřevostavby, dřevostavby z panelů, skeletové a sloupkové konstrukce dřevostaveb.

Roubené dřevostavby:

Dřevostavby Bartoš - roubené dřevostavby

a) klasický systém dřevostaveb

- jedná se o roubené roubené dřevostavby, kde je na obvodové stěny použito buď masivních cedrových hranolů, nebo hranolů z lepené borovice. Šířka stěny je v obou případech 196 mm. Výška hranolu je v případě použití cedru 186 mm a v případě borovice 226 mm. Profily mají hoblovány dvě pera a dvě drážky, které společně vytvářejí vzduchovou kapsu. Mezi pera se navíc vkládá izolační pásek z měkké pěny s tvarovou pamětí, který se smršťuje a roztahuje podle toho, jak dřevo "pracuje" a funguje tedy jako pojistka proti případnému profukování.

b) sendvičový systém dřevostaveb

- stěny se skládají z 96 mm silného hranolu, 100 mm silné izolace z konopí a opět 96 mm silného hranolu. Je možné stěnu přizpůsobit dle požadované tloušťky izolace a to po 20 mm, nicméně už při použití 100 mm silné izolace z konopí stěna splňuje parametry nízkoenergetické dřevostavby. Každý hranol má vyprofilovány dvě pera a dvě drážky a celkem tedy stěna vytváří tři vzduchové kapsy, které společně s rohožemi z konopí naprosto eliminují jakoukoliv možnost profukování. Tento systém dřevostavby se oproti klasickému roubení o jednom širším profilu dá považovat za vzduchotěsný, nicméně konstrukce je stále difúzně otevřená a umožňuje přirozený prostup molekul vzduchu napříč dřevem a dřevostavby tak stále mohou "dýchat".

Dřevostavby - Tesařská výrobaU roubených domů je více než u jiného typu dřevostavby důležitým faktorem pro dobré tepelně izolační vlastnosti těsnost spoje, respektive styk jednotlivých per – drážek u hranolů. V dřevěných trámech působí vnitřní síly, které způsobují pnutí a trámy tak mohou praskat, kroutit se a prohýbat. Samozřejmě čím větší profil, tím větší pnutí. Z toho důvodu je důležité roubenou konstrukci co nejvíce zatížit. Ideálním řešením je použití co nejtěžší střešní krytiny, např. betonové tašky. Ty zajišťují dostatečný tlak na jednotlivé trámy a případné netěsnosti jsou minimalizovány. U roubeného systému dřevostavby z červeného cedru z jednoho hranolu šíře 196 mm vychází součinitel prostupu tepla U = 0,42 W/m2K, u roubené dřevostavby sendvičové, vychází součinitel prostupu tepla U = 0,23 W/m2K. Tento rozdíl neoceníte ani tak v zimních měsících, kdy nároky na vytápění dřevostavby nejsou vysoké, ale především v měsících letních, kdy se dřevostavby nepřehřívají a udržují si v interiéru příjemnou teplotu. Tyto hodnoty platí pro sušený červený cedr na 16% vlhkosti.

Dřevostavby z panelů:

- tento systém dřevostaveb je velice populární v celé Západní Evropě. Zejména pak v Německu, kde vznikl. Panely se sbíjí ze sušených, hoblovaných prken pomocí hliníkových hřebíků. Jednotlivé vrstvy panelu jsou kladeny vždy kolmo na vrstvu předešlou, aby bylo dosaženo lepších mechanických a fyzikálních vlastností panelů.
www.massivholzmauer.de

Skeletové a sloupkové konstrukce dřevostaveb:

- nosná obvodová kostra je stejně jako konstrukce krovu zhotovena ze sušeného a hoblovaného smrku (KVH), který není třeba impregnovat. Do nosných obvodových stěn se používají profily 120 x 160 mm a 100 x 200 mm, podle plánované šíře izolace. Vnitřní stěny děláme nejčastěji z profilů 100 x 100 mm. Jako izolaci doporučujeme používat používat konopí, které je oproti syntetickým izolačním materiálům na přírodní bázi. Práce s ním je příjemná a nevyžaduje ochranné pomůcky jako například při práci se skelnou vatou.

Provedení vnější fasády dřevostavby

Vnější fasádu dřevostavby pak lze provést buď z bednících prken – ideální použít červený cedr, nebo klasickou omítkovou fasádou. Záleží na architektonickém pojetí dřevostavby. Zde je náhled námi doporučovaných složení stěn:

Bartoš dřevostavby - Dřevěná fasáda dřevostavby

Vnější stěny - dřevěná fasáda dřevostavby

Izolovaná instalační mezera před OSB-deskou, dřevěná fasáda.

1) Sádrokartonová ohnivzdorná deska (SK-deska)
2) Instalační mezera s Termo-konopím
3) OSB-deska
4) Termo-konopí mezi sloupky
5) Dřevovláknitá deska
6) Nosné latě
7) Dřevěná fasáda 

Bartoš dřevostavby - Omítková fasáda dřevostavby

Vnější stěny - omítková fasáda dřevostavby

Izolovaná instalační mezera před OSB deskou, omítková fasáda na deskovém nosiči omítky

1) Sádrokartonová ohnivzdorná deska (SK-deska)
2) Instalační mezera s Termo-konopím
3) OSB-deska
4) Termo-konopí mezi sloupky
5) Dřevovláknitá deska
6) Nosné latě
7) Omítková fasáda
 

Zaizolování dřevostavby

Součinitel prostupu tepla u skeletové dřevostavby je závislý na síle izolace z konopí. Síla izolace je nejčastěji v rozmezí 190 – 240 mm, čemuž odpovídá U = 0,203 – 0,169 W/m2K. Samozřejmě v případě potřeby lze sílu izolace ještě zvýšit.

Dřevostavby - mohlo by Vás dále zajímat:

 

 

Dřevostavby Bartoš

Zajímají Vás další otázky ohledně dřevostavby? Neváhejte a využijte náš kontaktní formulář:

Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné.
Vaše jméno:
* Váš e-mail:
* Váš dotaz:
Antispamová ochrana - prosíme vyplňte výsledek (číslo)
* dvě plus tři je: