Romantika ve dřevostavbě

 

Praskající polena v kachlových kamnech či v krbu. Na stole čeká bylinkový čaj. Venku je sychravo nebo dokonce mrzne, až praští, ale doma je příjemně teplo. Všude kolem voní dřevo. Zdá se vám to jako scéna z romantické pohádky? Ale proč by takhle nemohl vypadat váš nový domov. Rodinné bydlení s odkazem na tradici dává pocit jistoty, který je v dnešní hektické době neocenitelný.


Dřevostavby vycházející z roubenek


Dřevostavby svým konceptem vycházející z klasických roubenek opět nabývají na popularitě. Nové roubenky je proto čím dál častěji vidět na vysočinách i v horských oblastech. Možná si jich ani na první pohled nevšimnete, jak svým rázem přirozeně zapadají mezi původní zástavbu. Přesto bydlení v nich odpovídá modernímu stylu života a nabízí komfortní a až překvapivě účelné bydlení.


Moderní roubené dřevostavby


Obvodové stěny moderní roubené dřevostavby tvoří hranoly o šíři cca 200 nebo 240 mm a výšce 186, 226 nebo 234 mm. Na rozdíl od historických srubů, na které se používalo často dřevo, které nabídnul nejbližší les, se v současné době využívá odolného cedru nebo borovice. U roubených dřevostaveb je velmi důležitá těsnost mezi jednotlivými prvky stavby. Dříve se spáry vymazávaly tzv. mazanicí z jílu rozmíchaného s plevami. Dnes doba pokročila. Profily dřevostavby mají dvě pera a dvě drážky a vytváří vzduchovou kapsu. Do prostoru se vkládá pásek izolace z měkké pěny s tvarovou pamětí. Ten se pak „hýbe“ spolu se dřevem, podle toho jak se mění objem dřevostavby.


Vlastnosti a přednosti dřevostaveb


Těsnost spoje je velmi důležitá pro tepelně izolační vlastnosti objektu dřevostavby. Roubené konstrukce je proto dobré hodně zatížit například těžkou střešní krytinou. Masivní střecha se na roubenky hodí také proto, že místa, kde se tyto dřevostavby obvykle staví, bývají klimaticky náročnější. Přesto nároky na výtápění moderních dřevostaveb nebývají vysoké. Navíc v létě je v roubenkách příjemně, protože se nepřehřívají.

Přednosti roubených dřevostaveb znaly generace našich předků. I to je jeden z důvodů proč nevěnovat třeba svým dětem nebo vnoučatům vzpomínky na dům s vůní dřeva. A to ať už se jedná o okouzlující z cedru, borovice nebo smrku.