Konopí jako izolace pro dřevostavby


Netřeba se považovat za „alternativce“, abyste znovuobjevili vynikající vlastnosti této rostliny. Není řeč o využití konopí pro léčebné účely, natož pak o jeho zneužívání. Hovoříme o konopí jako o vynikající izolační hmotě. V současné době se používá zvláště pro dřevostavby, neboť je stejně jako dřevo přírodní. Také podobně jako dřevo dokáže regulovat vlhkost vzduchu. Ve spojení s dřevostavbou tak vytváří příjemné klima uvnitř objektu, s čímž je spojena i další pozitivní vlastnost konopné izolace. Izolované dřevostavby dokážou lépe akumulovat teplo.


Moderní cedrové dřevostavby


Na moderní dřevostavby se dnes velmi často používá cedr, který příjemně voní a je trvanlivý. Byl by proto téměř hřích izolovat takovou dřevostavbu syntetickým matriálem, tedy minerální anebo skelnou vatou. Konopí je doporučováno pro zdravé bydlení, právě také proto, že na rozdíl od umělých izolací v něm nebyl při zvýšené vlhkosti zaznamenán růst plísní.


Vlastnosti konopí


V současné době pracují stavitelé často s konopnou drtí. Ta se přidává i do vápna s cementem, např. pro podlahy nebo omítky. Podobný princip je známý již po tisíciletí. Stonky konopí používali už lidé archaické společnosti při stavbě hliněných chatrčí. Dnešní konopné izolace mají výborné tepelně i hlukově izolační vlastnosti, nehoří a při opakovaném styku s vodou neplesnivý. Dalším plusem je fakt, že jsou lehké, trvanlivé a paropropustné. Navíc nechutnají myším a v oblibě je nemá ani hmyz.

Dřevostavby s konopnou izolací jsou proto synonymem zdravého a přírodního bydlení.