Červený západní cedr (thuja plicata)Prodej materiálu z červeného cedru

Jako jedni z mála pro vás máme vždy skladem zásoby materiálu z cedrového dřeva, a to profily,  interiérové palubky, bednící prkna a různé délky nejvyšší kvality "clear" pro truhlářské výrobky vysoké kvality.
Široké uplatnění dřeva - fasády, vnitřní obklady, interiérové podlahové i exteriérové palubky pro terasy, cedrové ploty, pergoly, altány, cedrové střešní šindele aj.
 

SKLADOVÉ ZÁSOBY POPTAT MATERIÁL

 


Cedr se vyskytuje podél pobřeží Pacifiku, od severní části Californie přes Kaskádové pohoří a Britskou Kolumbii až po jižní část Aljašky.


Cedr dosahuje výšky 40 – 60 metrů a průměr cedrového kmene je okolo 3 metrů. V některých případech může však cedr dosáhnout průměru až 6 metrů.


Největší cedr vysoký 53 m se nachází v americkém státě Washington, má průměr 5,94 metrů a celkový objem dřeva tohoto velikána se odhaduje na 500 kubických metrů.


Význam červeného cedru

Pro původní obyvatele Severní Ameriky měl cedr velký význam. Dřevinu používali jako stavební materiál na stavbu chýší a kánoí, ale i na drobnější užitkové předměty a totemy. Jeho vlákna se používala na výrobu pletených košů a pletená lana.


Cedr jako stavební materiál


Cedr jako stavební materiál je velmi oblíbený, hlavně pro svou nezaměnitelnou strukturu, vůni, větší požární odolnost, vynikající trvanlivost a objemovou stálost a snadnou zpracovatelnost dřeviny. V současné době se cedrové dřevo používá jak na tesařské konstrukce, tak i v truhlařině.Dřevo z červeného západního cedru nalézá využití kromě konstrukcí například jako exteriérové palubky pro obklady fasád, dřevěné obložení podlahy teras či vnitřní dřevěné podlahy, vnitřní dřevěné obklady, dřevěné ploty a mnoho dalšího.Právě v severní Americe v truhlařině je cedr jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších dřevin. Cedr se používá především jako obkladový materiál, ať už do interiérů či exteriérů, na výrobu nábytku a skleníků, dále pak na žaluzie a dýhování.


Zpracování dřevinyNízká hmotnost


Cedr je lehký, při relativní vlhkosti 12% váží jen 370 kg/m3, což je o 90 kg méně než smrk ztepilý. Přitom si cedr zachovává trvanlivost srovnatelnou s dubem letním.


Trvanlivost a odolnost


Trvanlivost cedru
je zaručena i bez použití ochranných nátěrů a impregnace, protože cedrové dřevo netáhne vlhkost a cedr je odolný vůči plísním, houbám, hmyzu, ale i povětrnostním podmínkám. Důkazem toho je, že cedr se hojně využíval k výrobě štípaných střešních šindelů.


Objemová stálost


Cedr se vyznačuje také výbornou objemovou stálostí. Ve srovnání se smrkem se cedr sesychá až o 75% méně (např. na výšce patra činí sesychání pouze 3 – 5 cm oproti 12 – 15cm u smrku). Tím je zaručena menší míra praskání a kroucení cedrového dřeva.


Izolační vlastnosti


Další výhodou červeného západního cedru je vysoký tepelný odpor, který je dán jeho nízkou hustotou. Při relativní vlhkosti cedru 12% je λ = 0,11 W/m.K, což zaručuje přibližně o 1/3 lepší tepelnou izolaci cedru než běžných jehličnatých dřevin. Proto je v roubených domech z cedru v létě příjemně chladno a v zimě naopak teplo.