Červený západní cedr (thuja plicata)


Cedr se vyskytuje podél pobřeží Pacifiku, od severní části Californie přes Kaskádové pohoří a Britskou Kolumbii až po jižní část Aljašky.


Cedr dosahuje výšky 40 – 60 metrů a průměr cedrového kmene je okolo 3 metrů. V některých případech může však cedr dosáhnout průměru až 6 metrů.


Největší cedr vysoký 53 m se nachází v americkém státě Washington, má průměr 5,94 metrů a celkový objem dřeva tohoto cedru se odhaduje na 500 kubických metrů.


Význam červeného cedru

Pro původní obyvatele Severní Ameriky měl cedr velký význam. Používali ho jako stavební materiál na stavbu chýší a kánoí, ale i na drobnější užitkové předměty a totemy. Vlákna cedru se používala
na výrobu pletených košů a pletená lana.


Cedr jako stavební materiál


Cedr jako stavební materiál je velmi oblíbený, hlavně pro svou nezaměnitelnou strukturu, vůni, větší požární odolnost, vynikající trvanlivost a objemovou stálost. V současné době se cedrové dřevo používá jak na tesařské konstrukce, tak i v truhlařině.

Právě v severní Americe v truhlařině je cedr jednou z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších dřevin. Cedr se používá především jako obkladový materiál, ať už do interiérů či exteriérů, na výrobu nábytku a skleníků, dále pak na žaluzie a dýhování.


Nízká hmotnost cedru


Cedr je lehký, při relativní vlhkosti 12% váží jen 370 kg/m3, což je o 90 kg méně než smrk ztepilý. Přitom si cedr zachovává trvanlivost srovnatelnou s dubem letním.


Trvanlivost a odolnost cedru


Trvanlivost cedru
je zaručena i bez použití ochranných nátěrů a impregnace, protože cedrové dřevo netáhne vlhkost a cedr je odolný vůči plísním, houbám, hmyzu, ale i povětrnostním podmínkám. Důkazem toho je, že cedr se hojně využíval k výrobě štípaných střešních šindelů.


Objemová stálost cedru


Cedr se vyznačuje také výbornou objemovou stálostí. Ve srovnání se smrkem se cedr sesychá až o 75% méně (např. na výšce patra činí sesychání pouze 3 – 5 cm oproti 12 – 15cm u smrku). Tím je zaručena menší míra praskání a kroucení cedrového dřeva.


Izolační vlastnosti cedru


Další výhodou cedru je vysoký tepelný odpor, který je dán jeho nízkou hustotou. Při relativní vlhkosti cedru 12% je λ = 0,11 W/m.K, což zaručuje přibližně o 1/3 lepší tepelnou izolaci cedru než běžných jehličnatých dřevin. Proto je v roubených
domech z cedru
v létě příjemně chladno a v zimě naopak teplo.