Obytné dřevostavby jsou moderní, úsporné a především krásné

 

Zájem o dřevostavby postupně narůstá. Přestože stavebníci na dřevěné konstrukce nesází tak, často jako před staletími, kdy se roubenky stavěly na velké části území republiky, stoupl podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu podíl počtu nových bytů s dřevěnou konstrukcí o 1,4 procenta. Jednalo se převáženě o nové byty, které vznikly v rodinných domech. Některé z nich jsou velmi výjimečné a odborníky oceněné.


Komfort v cedrové dřevostavbě


Objekty dřevostaveb určené k trvalému bydlení dnes nabízí komfort 21. století ve spojení s tradičním materiálem, kterým je velmi oblíbený a trvanlivý cedr. Když se dnes řekne obytná dřevostavba, jen hlupák pohrdlivě ohrnuje nos, neboť právě dřevo jako základní konstrukční prvek umožňuje rychlou, čistou, ekologickou a pohodlnou výstavbu budov moderních a odvážných tvarů. Dřevostavby z červeného západního cedru mohou mít podobu pohodlného atriového domu, bungalovu či rodinné usedlosti. Klasické rodinné domky nebo roubenky pro trvalé bydlení či rekreaci širokou škálu dřevostaveb tradičně doplňují.


Naše cedrové dřevostavby


Velmi zajímavé dřevostavby z cedru byly vybudovány v poslední době na východě Čech nebo podhůří Krkonoš. Nechybí mezi nimi pozoruhodná a architektonicky moderně pojatá dřevostavba v zimním středisku Čenkovice v Orlických horách. Vyzdvihnout je třeba také rodinný dům, jehož přednosti byly oceněny odborníky na slovo vzatými. Byl totiž nominován do soutěže Stavba roku 2009, ve které získal Cenu Státního fondu životního prostředí ČR za energetickou úspornost. Zmíněný atriový rodinný dům propojený s přilehlou zahradou, při jehož výstavbě bylo využito kombinace kamene a dřeva z červeného cedru, stojí v Heřmanově Městci na Chrudimsku.